Concurs: Scena Verde - reciclam pentru cultura - Concursul se adreseaza persoanelor fizice, studenti la arhitectura

Stire arhivata
Continutul acestei stiri nu mai este de actualitate.

Concursul se desfasoara in perioada 29 septembrie - 10 noiembrie 2014

Societatea Culturala Filarmonia, in parteneriat cu Asociatia Studentilor Arhitecti Cluj, organizeaza in perioada 29 septembrie - 10 noiembrie 2014, concursul de arhitectura Scena Verde - scena flotanta cu suprastructura pavilionara de conceptie parametrica.
Concursul reprezinta prima etapa a proiectului "Scena Verde – reciclam pentru cultura" si care va fi urmat de o campanie de informare a cetatenilor in scopul colectarii si reciclarii recipientelor din plastic tip PET, care va comunica ideea unei destinatii concrete, culturale a acestui demers - Scena Verde, iar mai apoi, in ultima etapa, realizarea efectiva a consructiei.
Rezultatul final al proiectului va contura un nou spatiu destinat evenimentelor culturale - Scena Verde, dezvoltat intr-o zona pericentrala, care va asigura pentru doua sezoane estivale de cca. 6 luni (2015 si 2016), un teatru de vara ce beneficiaza de un spatiu adiacent generos, ce poate gazdui pana la 4.000 locuri (scaune).

Tema

Tema presupune realizarea unui scene inedite, capabila sa devina un punct de inflexiune in reteaua de activitati culturale a orasului. Flotabilitatea scenei va fi asigurata de o structura realizata din recipiente PET, iar suprastructura va fi tratata ca parte a unui proces de creatie arhitectural modelat de o abordare algoritmica specifica design-ului parametric. Conceptul de amenajare trebuie sa fie pretabil transpunerii intr-o solutie arhitecturala/de proiectare a amenajarii unei platforme flotante cu un areal de 288 mp (ex: 24 x 12 m). Se accepta si propunerile care presupun existenta unui modul repetabil care prin alaturare sa formeze diferite configuratii adecvate cerintelor functionale, structurale si estetice. Inaltimea maxima se va stabili in etapa urmatoare a concursului. Configuratia finala va trebui sa includa o zona acoperita pentru orchestra si interpreti. Conceptul de amenajare trebuie sa raspunda cerintelor functionale specifice urmatoarelor evenimente: concerte muzicale; proiectii de film; conferinte; reprezentatii artistice; spectacole de opera; spectacole de dans. Utilizarea unor materiale care sa aiba un caracter neinvaziv in cadrul natural.

Criterii de evaluare
Sustenabilitate, creativitate, inovatie, calitati estetice, viziune unitara, utilitate, siguranta, posibilitatea de fabricare

Calendarul concursului

Lansare concurs: 29.09.2014
Termen limita pentru depunerea proiectelor: 10.11.2014
Jurizarea proiectelor: 14.11.2014 - 16.11.2014
Festivitatea de premiere: 20.11.2014
Anuntarea se va face pe site-urile astacluj.ro si pagina de Facebook Scena Verde.

Premii

Castigatorul marelui premiu va primi 1.000 de EURO, iar participantii clasati pe locurile II si III vor castiga 500 si respectiv, 200 de EURO. Autorii primelor 20 de proiecte in ordinea punctajului acordat de juriu, vor avea ocazia de a participa la un workshop coordonat de personalitati marcante din domeniul arhitecturii, axat pe detalierea proiectului pana la faza de executie, cat si pe dezvoltarea cunostiintelor de design parametric.

Concursul "Scena Verde – scena flotanta cu suprastructura pavilionara de conceptie parametrica" este sustinut financiar de Primaria si Consiliul Local Cluj-Napoca.

Pentru regulamentul concursului, alte informatii suplimentare despre competitie, precum si realizarea inscrierilor in concurs, cei interesati pot accesa http://astacluj.ro/zilele-arhitecturii-2015/scena-verde/ in perioada 29 septembrie - 10 noiembrie 2014.

Ebuild si ProIDEA sunt parteneri media al evenimentului.

Pentru alte informatii legate de acest eveniment luati legatura cu persoana de contact a Asociatiei Studentilor Arhitecti - AStA Cluj sau faceti clic pe butonul Cerere de informatii.
Categorii
Publicatie in domeniul constructiilor
Aplicatii de proiectare in constructii
Software de proiectare in constructii
Publicatie
Publicatie
Unelte
Unelte
Constructii

Instalatii mecanice

Instalatii electrice

Echipamente

Unelte